Fyzioterapie v gynekologii

Fyzioterapie v gynekologii

Pod pojmem gynekologická fyzioterapie si můžeme představit skoro všechny situace, kterou mohou ženu potkat během života. Ať to jsou bolestivé menstruace, amenorhea (vynechání menstruace), bolestivý pohlavní styk, vaginismus, zácpy, ženy léčící se endometriózou, ženy snažící se otěhotnět, těhotné ženy nebo ženy po porodu, různé druhy inkontinence apod. V případě, že se bude jednat o funkční poruchu pohybového aparátu, a ne o strukturální, je zde fyzioterapie na místě.

Před otěhotněním ať už je přirozenou či jinou cestou, má zde fyzioterapie své místo. Mám hodně klientek, u kterých gynekolog stanovil funkční sterilitu. To znamená, že nezjistil žádné strukturální poruchy reprodukčního systému, které by bránily přirozenému otěhotnění a žena nepočala do 1 roku či potratila. V tomto případě se fyzioterapie snaží o optimalizaci napětí svalů v oblasti malé pánve, fyziologické postavení kostrče, korekci postavení pánve apod. Protože, jak víme, dlouhodobé chronické bolesti např.: v bederní oblasti, šikmá pánev, zalomení kostrče aj. dokážou nepříznivě ovlivnit funkci orgánů v malé pánvi. Pokud je žena v péči genetického reprodukčního centra, ať z různých důvodů, vyhledává fyzioterapii také. Již výše popsané fyzioterapeutické postupy a mobilizace kostrče těsně před transferem vajíčka přispívají k jeho uhnízdění.

Těhotenství

Pokud žena zjistí, že je těhotná a nikdy fyzioterapeuta nenavštěvovala, nemá žádné problémy nebo bolesti s pohybovým aparátem, může být v klidu a nechat těhotenství plynout. Hodně často se mi ozývají klientky hned na počátku těhotenství, kdy je začne něco trápit nebo bolet, což většinou bývá ale staršího data nebo to bývají problémy, které k těhotenství přirozeně patří. Uklidním je, ať více odpočívají, naslouchají svému tělu a jeho potřebám a ozvou se mi po uplynutí prvního trimestru, tedy na konci 3M. Poté se s nimi zaměřuji na aktuální problémy týkající se pohybového aparátu, protože v každé fázi těhotenství ženu trápí něco jiného. Mezi nejčastější obtíže patří: únava, nevolnosti až zvracení, bolesti v podbřišku, až nesnesitelnost nošení upnutého oblečení, bolesti bederní páteře, kříže a kostrče, tvrdnutí břicha, křeče do nohou, zj. do zadní strany nohou, bolesti chodidel, bolesti pat, otékání nohou a rukou, zhoršené dýchání, bolesti třísel a kyčlí, stydké kosti, aj. Když ženu trápí některá, z již výše uvedených obtíží, může vyhledat fyzioterapeuta, který dokáže ulevit, zmírnit či odstranit tyto obtíže. Hodně záleží na vstupním vyšetření, stavu klientky a fázi těhotenství. Dnes již existuje spoustu pomůcek jako je např.: těhotenský pánevní pás, šátek, vložky do bot, kompresní punčochy, podsedáky apod. To vše klientkách doporučím, pokud zhodnotím, že by jim pomůcka pomohla. Většinou mi těhotné ženy chodí až do konce těhotenství, a to i v případě, že nemají velké bolesti. Zde spolu cvičíme, aby věděly, jak si doma ulevit od rostoucího bříška nebo si dopřáváme relax, uvolňuji kyčelní klouby a připravuji ženu na porod. Ideálně týden před termínem porodu dělám „přípravu k porodu“. Příprava k porodu obsahuje mobilizaci spodních žeber dle L. Mojžíšové, uvolnění kyčlí, pánve a bederní krajiny, mobilizaci kostrče per rectum (přes konečník), kde s klientkami nacvičuji kontrakci a relaxaci svalů pánevního dna, aby při porodu věděly, jak s pánevním dnem pracovat.

Po porodu

Diastáza neboli rozestup břišních svalů je v těhotenství přirozený jev. S rostoucím bříškem se oddalují od sebe přímé břišní svaly a dělají tak prostor miminku. Hodně žen se bojí a řeší tento problém. Já si klientky vždy objednávám po uplynutí šestinedělí, důkladně vyšetříme nejen oblast pánve, kyčlí, oblast hráze, ale i právě zmiňovanou břišní stěnu, její funkčnost a případný rozestup. Na základě vyšetření a druhu porodu, který žena prodělala stanovuji terapii na míru. Po porodu císařském řezu se hodně soustředíme i na oblast jizvy a péči o ni. Pokud se rozestup břišních svalů, tedy diastáza, sám neupraví během šestinedělí, naučím klientky, jak správně aktivovat břišní stěnu, tak aby nedocházelo k její fixaci. Tyto dovednosti pak zapojíme i do běžných denních činností a zj. při nošení dětí. Vždy kladu klientkám na srdce to, aby na své tělo nechvátaly. Daly mu prostor a respekt a neočekávaly zázraky již po pár týdnech.